Ekolojik Dengeyi Sağlayan Dev İstiridyeler

Hint-Pasifik mercan kayalıklarının dev isitiridyeleri  hakkında çok az şey biliniyor.

Bu istiridyeler, kabuklarından çıkma zamanı geldiğinde dünyanın en büyük yumuşakcaları oluverirler.

Bu deniz canlıları ekosistem mühendisleri olarak birçok göreve sahiptirler.

Resifleri oluşturup kurmakla beraber şekillendirirler, canlılar için besin oluşturmada adeta fabrika görevi görürler, algleri depolarlar, suları filtrelerler.

Bu dev istiridyeler ilk yaratıldıkları zamandan beri hiç bir değişime uğramaksızın mercan resifleri etrafında yaşamlarını sürdürürler.

Bunların en büyüğü 1,2 metre uzunluğunda ve yaklaşık 200 kilogram ağırlığındadır.

Singapur Ulusal Üniversitesi deniz ekolojistlerinden Peter Todd, dev istiridyelerin ekosistemdeki rollerinin yeterince bilinmediğini söylüyor.

Todd ve meslektaşları, dev istiridyelerin, ekosisteme olan faydalarından dolayı, aşırı avlanma ve küresel ısınma gibi tehditlere karşı daha çok korunmalarını istiyorlar.

Bu ekip araştırmalarında, mercan resifleri etrafında yaşayan canlılar için besin üreten 13 çeşit istiridye türü olduğunu buldular.

İstiridyeler zooxanthellae adıyla bilinen besin oluşturucu algleri korurlar. Bu algler yengeçler, ıstakozlar gibi birçok su canlısı için önemli besin kaynağıdır.

SAKLANMAK İÇİN İYİ BİR YER

Dev istiridyele, balıklar için çok iyi yuva yerleridir. Çoğu balık yumurtlamak için bu istiridyeleri tercih ederler.

Ayrıca yırtıcılardan kaçan bir çok balık içinde sığınak olarak hizmet ederler.

Sert kabukları da resifleri inşa etmeye yardımcı olur. İstiridyelerin çok sayıda olması her yıl hektar başına 80 ton karbonat kabuk malzemesi üretmesi anlamına gelir ki bu da yumuşak mercanlar, süngerler, deniz fıskiyeleri ve büyük algler için mesken olarak kullanılma anlamına gelir.

Ancak bu dev istiridye popülasyonlarının sağlıklı olması ve korumalarının en üst düzeye çıkarılmasıyla devam edecek bir durumdur.

Bu istiridyeler gibi bir çok canlı insan yaşamına, yeryüzündeki ekosistemlere ve dengelere sayılamayacak kadar çok katkıda bulunurlar.

İstiridyenin kendi bünyesinde böyle bir görevi üstlenmesi ancak üstün bir aklın gücüyle olabilecek bir durumdur.

Dev istiridye yada yeryüzünde bulunan küçücük bir  bakteri dahi Allah’ın kontrolü altındadır.

Bir ayetten şöyle buyrulmaktadır:

Mülk 3. : O, biri diğeriyle ‘tam bir uyum’ (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir ‘çelişki ve uygunsuzluk’ (tefavüt) göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun?

Resif; Mercan adı verilen, sıcak denizlerde yaşayan hayvanların iskeletlerinin birikmesi sonucunda meydana gelen birikime resif denir.

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/dn26715-multitalented-giant-clams-keep-corals-reefs-healthy/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir