Muhteşem Resimlerle Deniz Ejderi

Karakteristik bir görünüme sahip bu deniz ejderleri özellikle güneydoğu Avustralya kıyılarında yaşarlar. Deniz ejderlerinin yapraksı olan türlerindendir.

İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, uzun burnu ve kanat benzeri uzantıları ile ejderhalara benziyorlar. Ama minik halleriyle hiç de öyle değiller ve yosuna benzemeleriyle de bir dalgıcın bu canlıyı farkedebilmesi çok zor.

Yapraklı Deniz Ejderi Nedir?

Bu canlılar aslında deniz atlarıyla yakında akrabadırlar. Plakton ve küçük kabuklu canlıları yemesi için uzun ve ince ağızları vardır.

Yüzgeçleri yerine, vücutlarının deniz yosununa benzeyen çok sayıda uzantısı vardır, böylelikle kendilerini deniz yosunları, büyük yataklar ve kelpler (Amerika’da okyanus kıyılarında yetişen kahverengi bir yosun türüdür.) arasında kolayca kamufle edebiliyorlar.

Bu yüzden çok az avcı onları görebiliyor. Ömürleri ortalama 6 yıldır. Bazıları 45 cm boyutlarıyla dalgıçları şaşırtıyor. Kırmızı deniz ejderi türü de vardır.

Nerede Yaşarlar?

Suyun 30 metre derinliğinde deniz otu ve kelp yatakları arasında yaşarlar. Yaprak kamuflajlarından dolayı dalgıçların onları farkedebilmesi çok zor oluyor. Güneydoğu Avustralya’da Sidney’in Botany koylarında yaşarlar.

Neden Bu Kadar Harikalar

Sadece efsanevi bir görüntüye sahip değil ayrıca alışılmadık davranışlar ve biyolojik özellikler sergilerler. Nasıl İnsanlar birbirine benzemediği gibi, deniz ejderleri de eşsizdir.

Bilim adamları, gövdelerindeki onlarca parlak noktadan oluşan desenleri kaydederek bu canlılardan birini tanımlayabilirler. Seadragons’un üreme davranışı da benzersizdir ve muhteşem bir manzara oluştururlar. Dişi, erkeğin yumurtayı döllemesini sağladıktan sonra, onları erkeğin kuyruğunda bırakır.

Burada, yumurtadan çıkmadan bir ay kadar kalacaklar. Parlak mor yumurtalar, Deniz ejderin vücudunun altın sarısına karşı harika bir kontrast oluşturur ve çok güzel kareler ortaya çıkar.

Böylesine çeşitli canlıların kamuflaj özelliğinde olmaları insanların üzerinde düşünmesi gereken bir durumdur. Allah’ın yarattığı tüm çeşitleri tespit edebilmek şu an için mümkün gözükmemektedir.

Her bir canlı Allah’ın ilminin genişliğinin, sanatının zenginliğinin bir yansımasıdır ve incelenmesi ve öğrenilmesi gereken pek çok özelliğe sahiptir.

Allah Kuran’da şöyle bildirmektedir. Şüphesiz, mü’minler için göklerde ve yerde ayetler vardır. Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır. (Casiye Suresi, 3-4)

Kaynak: https://scubadiverlife.com/marine-species-weedy-seadragon/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir