Size iyilik yapan her zaman Allah’tır

Sağlığınız, size Allah tarafından bahşedilen bir lütuftur. Gençliğiniz, Allah’tan bir hediyedir. Rızkınızı veren Allah’tır. Evinizi, şehrinizi, ülkenizi güvenli kılan, Allah’tır.

Sevdiğiniz insanları, büyüklerinizi başınızdan eksik etmeyen Allah’tır. Allah sizi belalardan korur. Çeşit çeşit meyveleri sizin için Allah yaratır.

Bunlar ve daha fazlası, dualarınızda, şükürlerinizde yer verdiğiniz güzel nimetlerdir. Bunların dışında, sadece gaflet perdesinden sıyrılanların fark ettiği pek çok nimet de vardır.

Çevrenizde size iyi davranan her insanı Allah yaratır. Size iyilikler yapan, her zaman için Allah’tır. Çok güldüğünüz güzel sohbetler, sevgi dolu sarılmalar, “iyi ki var” dediğiniz o güzel insanlar; Allah’ın tecellisidirler.

Duyduğunuz teselli sözlerini, size Allah duyurur. Kafanıza takılan bir konuyu sorduğunuzda, size tatmin edici açıklamayı yapan Allah’tır.

Gülümseyerek günaydın diyen insanlardaki sıcaklık, Allah’ın size şefkatidir. Güzel kokan kahvaltınızı Allah yaratır. Yolda kaldığınızda “yardıma ihtiyacınız var mı?” diyerek yanınıza gelen kişi, Allah’ın yardımıdır.

Rakip değil, dost olmayı seçen iş/okul arkadaşlarınız Allah size acıdığı için varlar. Bir araya gelip Allah’ı andığınız, ahlakınızı güzelleştirmeye çalıştığınız, Allah yolunda birbirinize destek olduğunuz Müslümanlar Allah’ın birer tecellisidirler. Aileniz, Allah’ın size yardımı ve desteğidir.

Allah, bir ayetinde, Peygamberimiz (sav)’in çevresindekilere yumuşak davranmasının aslında Allah’ın bir rahmeti olduğunu açıklamıştır:

Allah’tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın (Al-i İmran Suresi, 159)

Onlar, seni aldatmak isterlerse, şüphesiz Allah sana yeter. O, seni yardımıyla ve mü’minlerle destekledi. (Enfal Suresi, 62)

Dikkatinizi açık tutun, bu güzelliklerin Allah’tan olduğunu fark edin. İnsanları putlaştırmaktan Allah’a sığının. İnsanları Allah’ın tecellisi olarak sevin. Asıl güçlü sevginiz Allah’a ait olsun.

Allah’a çok şükredin. Şükrederseniz Allah nimetlerini artırır, size insanları vesile ederek yönlendirdiği desteğini kuvvetlendirir. Bu Allah’ın bir vaadidir. Allah vaadinden dönmez.

“Rabbiniz şöyle buyurmuştu: “Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size arttırırım ve andolsun, eğer nankörlük ederseniz, şüphesiz, benim azabım pek şiddetlidir.” (İbrahim Suresi, 7)

Allah, vadinden geri dönmez. Ancak insanların çoğu bilmezler. (Rum Suresi, 6)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir